Żywienie psów – podstawowe zasady

W żywieniu psa należy kierować się następującymi zasadami:

 • pokarm dla psa powinien być kompletny i zbilansowany  –  musi dostarczać wszystkich składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania,
 • dieta powinna być indywidualnie dopasowana – dostosowana do wieku, wielkości rasy, stopnia aktywności, stanu fizjologicznego oraz występujących chorób,
 • pies powinien być karmiony o stałych porach,
 • energia zawarta w karmie powinna być zbilansowana z zawartością wszystkich składników pokarmowych, 
 • pies powinien mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody. 

Najlepszym pokarmem na każdym etapie życia psów jest odpowiednio dobrana karma pełnoporcjowa – typu junior dla szczeniąt, adult – dla dorosłych oraz senior – dla starszych czworonogów. Taki sposób karmienia jest wygodny dla opiekuna, ale też zdrowy i bezpieczny dla psa. Pełnoporcjowe jedzenie jest kompletne i zbilansowane – dostarcza psu właściwą ilość energii, witamin, składników mineralnych, białka, tłuszczów oraz węglowodanów.

Nie należy żywić psa resztkami ze stołu ani żadnym innym jedzeniem przeznaczonym dla ludzi. Gotowanie domowych posiłków dla psa również nie jest dobrym pomysłem. Właściwe zbilansowanie pokarmu jest trudne i pracochłonne. Łatwo popełnić błąd, który może kosztować zdrowie, a w perspektywie długoterminowej – nawet życie czworonoga. Niektóre produkty stanowią poważne niebezpieczeństwo dla psów, np. czekolada, pestki owoców, winogrona, cebula, kiełkujące ziemniaki, zielone części pomidorów, a nawet kości.

Niektórzy opiekunowie, decydując się na żywienie psa domowym jedzeniem, opierają dietę na mięsie. Psy są zwierzętami względnie mięsożernymi, co oznacza, że ich dieta nie powinna składać się wyłącznie z mięsa (mięśni szkieletowych). Nie jest to pokarm zbilansowany pod względem energii i składników pokarmowych. Co ważne charakteryzuje się znaczącą przewagą fosforu w stosunku do wapnia, a podawane w nadmiarze, ma niekorzystny wpływ na gospodarkę mineralną kości u psów.

Żywienie młodego psa

Do 3.-4. tygodnia życia szczenięta żywione są wyłącznie mlekiem matki. Po tym czasie do żywienia psa wprowadza się również stałe pokarmy. Szczenięta preferują pokarm wilgotny, dlatego najlepsza jest dla nich w tym okresie pełnoporcjowa karma mokra. Suchą karmę należy namoczyć w preparacie mlekozastępczym. 

Odsadzanie żywieniowe szczeniąt trwa od 3. do 6. tygodnia życia – wówczas mleko matki jest nadal głównym źródłem składników odżywczych dla szczeniąt. Układ trawienny i immunologiczny dopiero „uczą się” nowych pokarmów. Około 6.-8. tygodnia życia następuje całkowite odsadzenie dietetyczne szczeniąt. Przestają pobierać pokarm od suki i od tej pory powinny być karmione pełnoporcjowym pokarmem przeznaczonym dla szczeniąt – karmą typu junior. Szczenięta rosną bardzo intensywnie, dlatego muszą otrzymywać więcej kalorii i składników pokarmowych w stosunku do swojej masy ciała niż psy dorosłe. Mają one od dwóch do trzech razy większe zapotrzebowanie kaloryczne niż osobniki dojrzałe – w przeliczeniu na masę ciała.

Pokarm stosowany w żywieniu psów rosnących powinien charakteryzować się wysoką strawnością – powyżej 80%. Szczenięta muszą otrzymywać optymalną liczbę kalorii i dobrze przyswajalnych składników pokarmowych, bez obciążania układu trawiennego zbyt dużą porcją pokarmu. Dla prawidłowego przyswajania i przebiegu procesów metabolicznych ważna jest również częstotliwość karmienia. Szczenięta od 6.- 8. tygodnia życia powinny otrzymywać 4-5 posiłków dziennie. Od 8. tygodnia życia do 6. miesiąca 3-4, a po 6. miesiącu 2-3 posiłki dziennie. Pokarm podaje się o stałych porach, a miseczkę wystawia na 20-30 minut. Po tym czasie należy sprzątnąć resztki jedzenia i podać kolejny posiłek dopiero w następnej wyznaczonej porze.

Kontrolowane żywienie szczeniąt i zbilansowana dieta zapewniają optymalne tempo wzrostu, co wpływa na prawidłowy rozwój m.in. szkieletu. Młode psy powinny przybierać na masie i rosnąć w tempie, które nie jest ani za szybkie, ani za wolne. Niebezpieczne w skutkach może być przekarmianie szczeniąt. Nadmierny wzrost masy ciała stanowi przeciążenie dla rosnących kości. Ich zbyt szybki wzrost, zwłaszcza w przypadku ras dużych i olbrzymich zwiększa ryzyko chorób układu kostno-stawowego.

Warto zaznaczyć, że sposób, w jaki odbywa się żywienie szczeniaka od odsadzenia do ukończenia 3. miesiąca życia, w znacznym stopniu określa preferencje żywieniowe dorosłego psa. Dlatego w tym okresie zwróć szczególną uwagę na to, by robić to prawidłowo.

Żywienie psa dorosłego

Po osiągnięciu dorosłości, co w zależności od rasy następuje w różnym czasie, zmniejsza się zapotrzebowanie psa na energię i składniki odżywcze.

Wiek, w którym różne rasy psów osiągają dorosłość:

 • rasy miniaturowe (<5 kg) – 8-10 miesięcy
 • rasy małe (5-10 kg) – 10-12 miesięcy
 • rasy średnie (11-25 kg) – 12-15 miesięcy
 • rasy duże (26-45 kg) – 15-18 miesięcy
 • rasy olbrzymie (>45 kg) – 18-24 miesiące

Zbyt duża podaż energii prowadzi do nadwagi i otyłości. Dlatego istotne jest, aby codzienna dawka pokarmu nie przekraczała dobowego zapotrzebowania psa na energię. Jak określić optymalną porcję karmy dla dorosłego psa? Najprościej jest skorzystać z tabeli żywienia psa umieszczonej przez producenta na opakowaniu. Należy odmierzać porcję jedzenia właściwą dla masy ciała naszego zwierzęcia.

W trosce o zdrowie psa powinniśmy go regularnie ważyć i kontrolować kondycję jego ciała. Kości kręgosłupa, łopatki, żebra i miednica nie mogą być widoczne, ale powinno się je łatwo wyczuwać podczas dotykania czworonoga. Na żebrach powinniśmy wyczuwać cienką warstwę tkanki tłuszczowej. W odcinku lędźwiowym psa o prawidłowej budowie występuje wyraźne wcięcie- widoczne od góry i delikatne podkasanie brzucha (patrząc z boku). 

Dorosłe psy należy karmić z częstotliwością 2-3 razy dziennie o stałych porach, wystawiając za każdym razem pokarm na 20-30 minut.

Jak żywić psa seniora?

Starzejące się czworonogi mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Procesy związane ze starzeniem się organizmu prowadzą m.in. do spowolnienia metabolizmu. Starsze psy są mniej aktywne fizycznie, więc spalają mniejszą liczbę kalorii w ciągu dnia. Następuje też spadek wydzielania śliny i soku żołądkowego. Zmniejsza się powierzchnia kosmków jelitowych, przez co wchłanianie substancji odżywczych jest utrudnione. Pokarm dla psa seniora powinien być łatwostrawny i mniej kaloryczny.

Za psa seniora uznaje się takiego, który przeżył 75-80% przewidywanej długości życia. Poszczególne rasy w różnym wieku wchodzą w okres starości:

 • rasy miniaturowe i małe (<10 kg) – 8 lat
 • rasy średnie (11-25 kg) – 7 lat
 • rasy duże (26-45 kg) – 6 lat
 • rasy olbrzymie (>45 kg) – 5 lat

Prawidłowe żywienie psa seniora zapewnia mu komfort, wspiera jego zdrowie, a nawet może wpłynąć na długość jego życia. 

Starsze czworonogi mogą mieć osłabiony węch, przez co spada również ich apetyt. Karma dla seniora musi więc być atrakcyjna sensorycznie – aromatyczna i smakowita. U psich seniorów często występują problemy stomatologiczne (braki w uzębieniu, kamień nazębny, stany zapalne dziąseł). Pokarm dla nich powinien być odpowiednio dostosowany, np. wielkość i kształt granul w karmie suchej, podawanie przekąsek stomatologicznych, stosowanie karmy wilgotnej.

U seniorów często występują problemy ze stawami. Dlatego w żywieniu psów w podeszłym wieku wykorzystuje się takie składniki, jak glikozaminoglikany (GAG), w tym glukozaminę, które odgrywają ważną rolę w metabolizmie tkanki chrzęstnej. Ich dodatek w karmie dla psów seniorów sprzyja utrzymaniu prawidłowej funkcji stawów. W żywieniu starszych psów zalecane jest również zwiększenie podaży takich składników, jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe czy antyoksydanty, które działają przeciwzapalnie. 

Psi seniorzy powinni być karmione 2-3 razy dziennie, aby nie obciążać zbytnio układu pokarmowego i zapewnić im optymalną przyswajalność składników odżywczych.

tekst: pies.pl