J.

Dom tymczasowy dla psa czy kota jest miejscem, gdzie przebywa pies, który nie ma jeszcze domu stałego. Dla wielu zwierzaków to ratunek przed schroniskiem. Wszystkie psy i koty bardzo źle znoszą pobyt w schronisku, ale niektórym przychodzi to z jeszcze większym trudem. Psy chore, stare okaleczone, z problemami behawioralnymi, przerażone i wycofane – dla nich dom tymczasowy nierzadko jest ostatnią deską ratunku.

Jak zostać domem tymczasowym dla psa lub kota?

Pierwszym krokiem jest odpowiedzenie na apel schroniska, które szuka domów tymczasowych dla swoich podopiecznych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, byś zgłosił się samodzielnie, nawet jeśli nie widzisz próśb o pomoc – dom zastępczy dla psa tak naprawdę przyda się zawsze.Potem musisz przejść wszelkie formalności – ktoś może przyjechać i sprawdzić, czy Twój dom lub mieszkanie nadają się dla konkretnego psa lub kota. Domy tymczasowe dobierane są starannie, tak, by zarówno pies, jak i jego tymczasowy opiekun byli zadowoleni. Wypełniasz odpowiednie dokumenty, w których odpowiadasz na szereg pytań – czy masz doświadczenie z psami, kotami, ile czasu możesz poświęcić zwierzakowi, czy umiesz obchodzić się z chorym psem lub kotem, czy masz inne zwierzaki, jakie i jak reagują one a inne zwierzęta, a także wiele innych.

Jak długo zwierzak może przebywać w domu tymczasowym?

W praktyce może to oznaczać okres od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy i dłużej. Musisz być na to przygotowany. W międzyczasie szuka się aktywnie domu stałego. W czasie kiedy zwierzak przebywa pod Twoją opieką, wszelkie koszta za karmę czy wizyty u lekarza weterynarii pokrywa schronisko. Jesteś odpowiedzialny za proces socjalizacji psa lub kota i pełną opiekę nad nim. Innymi słowy: musisz robić wszystko, by był szczęśliwy i gotowy do adopcji oraz kontaktów z innymi ludźmi.

Adopcja z domu tymczasowego to też coś, czego możesz się podjąć osobiście. Zdarza się, że opiekunowie z takich domów tak przywiązują się do czworonoga, że nie chcą się z nim rozstawać i decydują się, że przygarną go na stałe. 

Na świecie jest mnóstwo opuszczonych i nieszczęśliwych zwierząt. Nierzadko są chore i stare lub mają mnóstwo problemów behawioralnych. Za każdym takim psem czy kotem kryje się jakaś historia. Jeden człowiek nie może pomóc wszystkim psom. Ale może odmienić na lepsze życie chociaż kilku, na przykład dając dom tymczasowy.

tekst częściowo: zooart.com.pl